Dawne epidemie

Dawne epidemie
CLOTRIMAZOLUM opinie

Kilka wieków temu wielkie epidemie stanowiły ogromne zagrożenie dla ludzkości. W dzisiejszych czasach, owszem, nadal występują tego typu zjawiska, jednak pojawiają się zdecydowanie rzadziej i na mniejszą skalę.

W ostatnim roku I wojny światowej na ziemiach europejskich pojawiła się epidemia grypy. Wówczas popularna hiszpanka zabiła blisko 50 milionów osób. W połowie XIV wieku Europę zdziesiątkowała dżuma. „Czarna śmierć” zmniejszyła wówczas liczbę mieszkańców starego kontynentu o około trzydzieści procent. Współcześnie epidemie na taką skalę są praktycznie niemożliwe, a już z pewnością nie musimy się ich obawiać mieszkając w Europie. Dawne zarazy szalały nawet po kilka czy kilkanaście lat. Współcześnie, gdyby pojawiło się niebezpieczne zarzewie choroby, to w krótkim czasie udałoby się zatrzymać jej rozprzestrzenianie. Każde dobrze zorganizowane państwo posiada odpowiednie służby, środki medyczne i procedury, dzięki którym epidemię można zdławić w zarodku, zanim tak naprawdę epidemią się stanie.

Oczywiście, poza kontynentem europejskim, w Azji czy w Afryce, nadal pojawiają się duże epidemie. Nie są to jednak tak wielkie kataklizmy, jakie pustoszyły nasz glob w minionych wiekach.