Epidemie w Europie

Epidemie w Europie
Arixtra

Wraz z rozwojem medycyny ludzkość nauczyła się radzić sobie z epidemiami. Co prawda ryzyko wystąpienia takiego kataklizmu nadal istnieje, jednak zdaje się, że my, jako mieszkańcy Europy, jesteśmy na taką sytuację przygotowani.

Należy zacząć od tego, że na wiele chorób, które w przeszłości pustoszyły stary kontynent wynaleziono szczepionki oraz medykamenty, które podawane już po zarażeniu są w stanie całkowicie wyleczyć pacjenta. Chociaż nadal zdarzają się śmierci z powodu takich schorzeń jak grypa, jednak są to pojedyncze przypadki, które dotyczą bardzo osłabionych organizmów – sama grypa nie jest już dla nas poważnym zagrożeniem. Podobnie rzecz się ma z dżumą czy cholerą. Oczywiście, bakterie i wirusy są organizmami stale ewoluującymi i może zdarzyć się tak, że jakiś zupełnie nowy szczep zaatakuje europejskie społeczeństwo, a lekarze nie będą w stanie sobie z nim poradzić. Wówczas zarządzi się jednak kwarantannę, dzięki której choroba nie będzie się swobodnie rozprzestrzeniać.

W zdecydowanie gorszej sytuacji są mieszkańcy biednych regionów świata. Tam nie ma wystarczających środków finansowych, żeby móc dobrze przygotować się na wystąpienie epidemii. Jeśli pojawi się ona w trzecim świecie, to zazwyczaj z pomocą śpieszą państwa bogate i organizacje międzynarodowe.