Epidemie wczoraj i dziś

Epidemie wczoraj i dziś
Aerosonit cena

Chociaż terminu epidemia używa się w wielu różnych kontekstach, to jednak zasadniczo odnosi się on do chorób zakaźnych. W dzisiejszych czasach wielkie epidemie już się praktycznie nie zdarzają, jeśli słowo „wielkie” będziemy rozumieć jako takie, które pochłaniają dziesiątki lub setki milionów ofiar.

W ostatnich latach epidemia wybuchła na przykład na karaibskiej wyspie Haiti. Jej bezpośrednią przyczyną było potężne trzęsienie ziemi, które przyczyniło się do skażenia wody oraz ogólnego pogorszenia poziomu higieny. Cholerą zarażonych zostało wówczas 130 000 osób. Spośród nich zmarło około 2700 osób. Liczby te są oczywiście przerażające, jednak nie można ich nawet porównać do wielkich epidemii z minionych wieków, kiedy to choroby zakaźne w krótkim okresie czasu zabijały dziesiątki milionów.

Powinniśmy się cieszyć, że żyjemy w czasach, w których nie ma już praktycznie wielkich epidemii. Z drugiej jednak strony, musimy postarać się, żeby sytuacje takie, jak ta z 2010 roku z Haiti nigdy już nie miały miejsca.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *