Epidemie Postęp

Zagrożenie epidemiologiczne

Zawiesina informacja dla pacjentów

Termin „epidemia” wywodzi się od łacińskich słów epi, czyli „nawiedzający” i demos, czyli „ludzie”. Zdaje się, że dosłowne tłumaczenie tego słowa doskonale oddaje jego esencję. Epidemie nawiedzały ludzi od wielu setek lat i, niestety, nadal stanowią dla nich poważne zagrożenie.

Niby w dzisiejszych czasach posiadamy odpowiednie środki zapobiegawcze, które pozwalają nam chronić się przez epidemiami, jednak wielu krajów na świecie nie stać na to, żeby z nich korzystać. Do tego potrzebne są jeszcze procedury, których szybkie wdrożenie pozwala na zatrzymanie fali zarażeń, ale na ich opracowanie i późniejszą realizację także trzeba mieć pieniądze. W Europie Zachodniej i w kilku innych częściach świata stworzono odpowiednie mechanizmy oraz zaplecze, które pozwalają mieszkańcom tych regionów czuć się bezpiecznie. Oczywiście, nawet teraz epidemia może dotknąć i zdziesiątkować bogate państwo, ale prawdopodobieństwo zaistnienia takiej sytuacji jest stosunkowo niewielkie. Bakterie i wirusy stale ewoluują i może zdarzyć się tak, że jakiś nowopowstały szczep stanie się poważnym problemem dla społeczeństwa Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Zdecydowanie szybciej epidemia dotknie jednak biedniejsze państwo, takie jak Haiti, które swoją drogą zaatakowała stosunkowo niedawno, bo w 2010 roku.

Ludzkość stale rozwija swoją wiedzę medyczną, produkuje nowe leki oraz środki zapobiegawcze, takie jak szczepionki. Dzięki temu mieszkańcy takich krajów jak Polska nie muszą obawiać się większych epidemii. Te mogą jednak w prosty sposób dotknąć biedniejsze kraje, które nie są przygotowane na ich odparcie.

2 thoughts on “Zagrożenie epidemiologiczne”

  1. rygorystycznie przestrzegaj zalecen, zakazow i nakazow wydawanych przez wladze i sluzby odpowiedzialne za bezpieczenstwo sanitarno-epidemiologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *